Termesztése



Goji (lat. Lycium barbarum)


A goji vagy "Gou Qi Zi '' Tibetről származik, szent növénynek tekintik, amelyet már több mint 6000 éve használnak. Évszázadok óta használják a tradicionális gyógyászatban az egészség és energia megőrzéséhez de különösen látás javításához. Termesztése egyike a legkifizetődőbb gyümölcsök közé tartozik. Kétszer jobb az aróniánál. 2-3 méter magasra nő. A termés lédús, narancs-vörös színű, hosszúkás alakú, 1-2 centiméter hosszú, és a bogyók akár 60 apró magvat is tartalmazhatnak, melyek júliustól októberig érnek be. Édeskés ízű. Az ősi kínai orvoslás az egyik vezető gyógyszerek közé sorolja a keringési rendszer gyógyításában. Kellemes íze miatt a goji bogyó fogyasztható nyersen vagy aszalva, az aszalt termés gyümölcslé vagy tea formájában, ezen kívül különböző ételek és italok kiegészítőjeként.

TERMESZTÉSE ÉS ÉLŐHELYE

Megfelel neki Magyarország éghajlata és sikeressen termesztik hazánkban. A goji jól tűri a szárazságot, de oda kell figyelni az öntözésre az ültetéstől számított egy éven belül. Termesztése sikeres a száraz, kopár (tápanyagértékben szegény) földben, de lehet termeszteni homokos és agyagos földben part menti övezetben. Leginkább megfelel neki a szikes föld  6,5 és ennél  magasabb pH értékkel. Elviseli a magas hőmérsékletet nyáron a 40°C, ugyanúgy az extrém hideg telet is (-40°C). Teljesen ellenáll a fagynak és ami a kártevőket és a betegségeket illeti csak szerves anyagokat használunk mint a „PERFIT” (ökológiai biocid).

A GOJI BOGYÓ ÜLTETÉSE

A goji szereti a sok napsütést ezért legjobb olyan helyre ültetni ami egész nap napsütötte. Az ültetés egész évben végezhető. Ha nyáron ültetünk, akkor a csemetéket gyakrabban kell öntözni. Ha jó eredményeket akar, akkor  a nyári időszakban nem szabad spórolni a vizet, minden második reggel vagy este öntözni kell a növényt. Az „ültetvényhez” a növények közötti távolság a sorban előreláthatóan 1,6-2 m, a sorok közötti távolság pedig 2,2-2,5m.

TAVASZI ÉS NYÁRI ÜLTETÉS

40 cm széles és 50 cm mély vermet kell ásni, egymástól 1,5-2m távolságra, attól függően, hogy hol és hogy ülteti ( ház körül vagy ültetvényre). Beszórni a vermet mészporral. Ezután készítsük méretarányban 3: 1: 1-kiégett szerves trágyát, morzsolt földet valamint folyóiszap és homok keverékét és 500 gr ZEOLIT granulátumot adunk hozzá. A keveréket jól összekeverni és a vermet 35 cm-re megtölteni, ezután felönteni vízzel úgy hogy 15-20 cm maradjon a csemetének. Kivenni a csemetét a cserépből és beletenni a verembe.  A csemeték köré a már előzőleg vödörben összeállított keverékből kell tenni: SUPSTRAT, HYDROGÉL (vízzel) és egy kanál ZEOLIT port, úgy hogy egy kásás keveréket kapjunk. A trágyás keverékkel és a földdel megtöltjük a vermet a tetejéig. Az egész területet jól megöntözzük és a talajt lazán megnyomkodjuk kézzel. Meglocsolni pár nappal az ültetés után és feltölteni ugyanazzal a trágyás keverékkel. A növény mellé szúrjunk le egy 1,5-2m hosszú botot és a növényt lazán hozzákötni. Amíg a növény fiatal, rendszeresen kell locsolni.

ŐSZI ÉS TÉLI ÜLTETÉS

40 cm széles és 50 cm mély vermet kell ásni, egymástól 1,5-2m távolságra, attól függően, hogy hol és hogy ülteti ( ház körül vagy ültetvényre). Beszórni a vermet mészporral. Azután a vermet teletölteni az előzőleg elkészített keverékkel: kiégett szerves trágya, morzsolt föld valamint folyóiszap és homok keveréke 2:1:1 arányban és 500 gr ZEOLIT granulátumot adunk hozzá. Amennyiben nincsen szerves trágyánk használhatunk helyette SUPSTRÁTOT amit mezőgazdasági boltban tudunk megvenni ezt összekeverni a földdel és a zeolittal és megtölteni vele a vermet. Majd 8 cm átmérőjű henger alakú tárggyal megnyomkodni a földet 15 cm mélységig  ahová a növény gyökérzetét helyezzük el. A gyökérzet körüli területet feltöltjük a már előzőleg vödörben összeállított keverékkel: SUPSTRAT, HYDROGÉL (vízzel) és egy kanál ZEOLIT por, úgy hogy egy kásás keveréket kapjunk. Végül apró földet kell a növény köré szórni. Ezután megöntözzük és a talajt lazán megnyomkodjuk kézzel. A növény mellé botot helyezni és lazán hozzákötni.
SZÜRETELÉS

·         A termést júliustól augusztusig szüreteljük, korán reggel vagy késő délután. Mivel csak az érett bogyókat szüreteljük, ezért ez elhúzódhat az első fagyok beálltáig. A szüretelést nem kézzel kell végezni, hanem az érett bogyók lerázásával a növény alá helyezett terítőre, az érintéssel bekövetkező gyors oxidáció miatt, vagy kesztyűben. A bogyók enyhén savanyú-édes ízűek . Amikor megkóstoljuk a friss bogyót az íze hasonlít a vörösáfonyára, mazsolára, sárgarépa és cseresznye keverékére. Az aszalt bogyók nagyon lédúsak és édesebbek.
·         A fiatal leveleket kora tavasszal szedik, napon vagy aszalókban szárítják, papírba csomagolják. Tea készítésére használják a hagyományos kínai orvoslásban. A fiatal leveleket és hajtásokat zöldségféleként használják, felhasználható levesek készítésekor. Jól meg kell mosni és hőkezelni.
·         A gyökér kérgét tavasszal és ősszel gyűjtik. A gyökeret kiássuk, megmossuk és leválasztjuk a kérgét, amit napon vagy aszalóban szárítunk. A goji gyökerének szárított kérgét gyulladásos és bőrbetegségekre használják. 





                             




Nema komentara:

Objavi komentar